Yanmayan Bina Geliyor

Eyl 11, 2014, 15:19

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü için yanmayan bina teknolojileriyle donatılmış yeni ek bina geliyor. Kısa süre önce başlayan ve 2015 sonunda bitirilmesi planlanan inşaat ile bölümdeki laboratuvar çalışmalarının, daha güvenli ve konforlu ortamlarda yürütülmesi sağlanacak.


 

Fen Edebiyat Fakültesinde sıkça çıkan yangınlar, hem can güvenliği için tehlike oluşturuyor hem de akademik yıl içindeki çalışmaların aksamasına neden oluyor. Oluşan hasarın tamiri için kullanılan bütçe de İTÜ kaynaklarına zarar veriyor. İTÜ Rektörlüğü tarafından bu önemli sorunun çözümü için başlatılan çalışmada, inşaat aşamasına gelindi. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma ile Ayazağa Yerleşkesinde inşa edilecek 6 bin 400 metrekarelik ek bina, yangın riskini en alt düzeye indirecek özel bir sisteme ve tasarıma sahip.

Sadece kimya laboratuvarı olacak

Binadaki tüm kullanım alanları, birbirinden bağımsız havalandırma sistemi kullanacak biçimde tasarlandı. Bu sayede bir noktada oluşabilecek herhangi bir kaza, başka bir noktayı etkileyemeyecek ve büyümesi önlenecek. Binada sadece kimya laboratuvarları bulunacak ve bu da riski azaltan bir başka unsur olacak. 3 farklı tipte 41 laboratuvarın yer alacağı binada, kimyasalların saklanması amacıyla ek depolar da yapılacak. Ayrıca engelli laboratuvarı kurulacak.

 

Yeni trafik düzenlemesi

Bina otomasyon sistemi ile yönetilecek. Aktif karbon filtreli gaz atılım sisteminin kurulu olacağı yapıda, zemin kaplamaları ve tezgâhlar da kimyasallara karşı dayanıklı olarak seçilecek.

İnşaatın 2 yıl sürmesi ve 2015 sonunda binanın kullanıma açılması hedefleniyor. İnşaat bitene kadar bina çevresi araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Bina kullanılmaya başlandığında ise yeni bir araç ve yaya yolu açılacak, ayrıca 50 araçlık bir otopark da hizmete girecek.​