Öğrencimizden Bilişim Uygulamalarında TÜBİTAK Derecesi

Ara 24, 2018, 14:02
İTÜ Bilişim Enstitüsü yüksek lisans öğrencimiz Ahmet Burak Özyurt, “Mobil Ağlarda Dinamik Kapsama Alanı Yönetimi” projesiyle TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmaları’nda üçüncü sırayı aldı.

Öğrencimizin öğretim üyemiz Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata danışmanlığında hazırladığı çalışma, yarışmaya İstanbul Bölgesinden katılan 229 başvuru arasında birinci olup finale kalmıştı. TÜBİTAK tarafından 12-14 Kasım 2018 tarihleri arasında, Ankara'da düzenlenen Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmaları finaline "Mobil Ağlarda Dinamik Kapsama Alanı Yönetimi" projesiyle katılan Özyurt, üçüncü olarak 5000 TL’lik para ödülüne hak kazandı.

Dinamik kapsama alanı, haberleşmede enerji verimliliği sağlıyor

Öğrencimiz, sabit hücre uygulamalarının mobil kullanıcılar kaynaklı trafik yükü değişimlerine yeterli düzeyde çözüm sunamadığını fark etmiş ve proje de buradan doğmuş. Mobil Ağlarda Dinamik Kapsama Alanı Yönetimi, mobil haberleşme ağlarında kapsama alanlarının kullanıcı davranışlarına uyumlu hâle getirilerek değiştirilmesine ve böylece enerji verimliliği sayesinde, hücreler arası yük dengesinin sağlanmasına dair yeni bir model öneriyor.

tubitak_3.luk

Yeni nesil haberleşme sistemlerinde baz istasyonu kullanımının artması bekleniyor. Bu nedenle, trafik dalgalanmasının önüne geçebilmek adına alternatif çözümler geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Mobil ağların kapsama alanlarının enerji verimliliğini iyileştirecek şekilde dinamik olarak belirlenmesine dayanan proje bu bakımdan, çevreci haberleşme sistemlerine kavuşma yolunda bir çözüm olarak görülüyor.

Proje, üniversite - sanayi iş birliğiyle desteklendi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı Başkanlığı’nın düzenlediği yarışmada üçüncü olan öğrencimiz, çalışmanın lisans bitirme projesine dek uzandığını belirtti. Danışmanı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata'nın kendisini her aşamada desteklediğini hatırlatan Özyurt, projeyi sanayi danışmanı olarak destekleyen Turkcell’e teşekkür etti ve bu ödülün çalışma isteğini artıracağını söyledi.

Projenin danışmanlığını yürüten İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü ve Bilişim Uygulamaları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata ise öğrencisinin telsiz haberleşme ağları alanında yenilikçi bir çözüm önerdiğine dikkat çekti. Ata ayrıca, öğrencimizin özgün ve katma değeri yüksek araştırmalarını sürdüreceğine emin olduğunu aktardı.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi