İTÜ Apis AR-GE Uluslararası CanSat Model Uydu Yarışması 3.sü

Haz 18, 2018, 14:36
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Apis AR-GE Uydu Takımımız uzay teknolojileri alanında dünya genelinde üniversitelerin katıldığı CanSat Competition 2018’de 3. oldu. 

apis-basari-2018-4

Her yıl Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından düzenlenen yarışmaya katılan Apis AR-GE Uydu Takımımız, 8-10 Haziran tarihlerinde Teksas Stephenville’de, Amerika Birleşik Devletleri Askeri Deniz Araştırmaları Laboratuvarı (NRL), Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), Siemens, Teksas Tarleton Eyalet Üniversitesi ile Praxis, Kratos, Lockheed Martin gibi şirketlerin sponsor olduğu yarışmada 100 üzerinden 96,79 puan alarak 3. oldu.

apis-basari-2018-2

İTÜ Apis AR-GE Takımımız, dünyanın önde gelen Manchester, Virginia Tech, Arizona Eyalet Üniversitelerinin yanı sıra ülkemizi başarıyla temsil eden Bülent Ecevit, Hacettepe gibi üniversitelerin uydu takımlarıyla yarıştı. Takım yarışmaya, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAİ) ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı desteğiyle katıldı. 

İTÜ ailesi olarak üniversitemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

apis-basari-2018-3

İTÜ Apis AR-GE Uydu Takımı Hakkında

Günümüz teknolojilerini kavrayıp, gelecek teknolojilere yön vermek ve teknoloji alanında ülkemize yarar sağlayacak bireyler yetiştirmek için 2015’te kurulan İTÜ APİS AR-GE Uydu Takımı, farklı bölümlerde öğrenim gören 20 öğrencimizden oluşuyor. APİS, geçmişten bugüne sürdürdüğü başarı yolculuğuyla biliniyor. Asya-Pasifik Uzay Ajansı İş Birliği Örgütü (APSCO) tarafından düzenlenen ve her üye ülkeden sadece bir takımın katılabildiği minyatür uydu yarışması APSCO Cansat International Competition 2016'da, TÜBİTAK tarafından Türkiye'yi temsil etmek üzere görevlendirilen ekibimiz, yarışmadan dünya birinciliğiyle ayrıldı. APİS Takımı ayrıca, NASA'nın sponsorluğunda düzenlenen model uydu yarışması AIAA CanSat Competition 2016'da genel klasmanda Türkiye birincisi ve Avrupa ikincisi olma başarısını gösterdi. Ülkemizi önemli uluslararası yarışmalarda temsil eden takımımız CanSat Competition 2017’de kritik tasarımda dünya birincisi oldu. 

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi