İTÜ AUV Takımı’ndan Otonom Su Altı Aracı Araştırmaları

Mar 27, 2019, 15:18
Çalışmalarını; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Dr. Öğretim Üyesi Bilge Tutak danışmanlığında yürüten İTÜ AUV Takımı, (Autonomous Underwater Vehicles) otonom su altı aracı araştırmalarını sürdürüyor.

auv-takimi (2)

Otonom su altı araçları (AUV), karadan direkt olarak yönlendirilmeden görevlendirildikleri bölgede otonom olarak hareket etme ve programlandıkları görevleri yerine getirme kabiliyetine sahipler. Çeşitli alanlarda çalışabilmelerini sağlayan alanlarına özel donanımlar taşıyan AUV; petrol endüstrisi, su altı araştırmaları ve özellikle savunma sanayisinde AUV üzerine daha çok çalışılma yürütülüyor.

Dünyanın en saygın yarışmalarına hazırlık

Ülkemiz otonom su altı teknolojilerini yakından takip ediyor ve bu alanda çeşitli çalışmalar yürütüyor. İTÜ’de de farklı bölümlerden birçok öğrencinin bir araya geldiği takım, geçtiğimiz iki sene Amerika’da düzenlenen MATE Rov Yarışması için otonom su altı araçları alanında projeler üretti. Türkiye’de düzenlenen çeşitli yarışmalarda da birincilik elde eden İTÜ AUV Takımı, bu yıl da San Diego, California’da düzenlenecek olan Robosub’19 Yarışması’na katılmak için çalışmalarını sürdürüyor. İlk defa 1997’de Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne ait Pasifik TRANSDEC’te, AUVSI Derneği ve Robonation tarafından gerçekleştirilen yarışma, dünyanın en saygın AUV yarışması olarak geçiyor. CalTech, Cornell University gibi dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinin de katıldığı yarışmaya SpaceX, Northrop Grumman, Nvidia gibi sponsorlar da destek sağlıyor.

auv-takimi (1)

Yapay zekâ ürünü otonom su altı aracı

İTÜ AUV Takımı; 29 Temmuz - 4 Ağustos 2019’da düzenlenecek Robosub’19’da 22. kez ülkemizi ve üniversitemizi temsil etmek üzere çalışmalarına hız verdi. Yapay zekâ ürünü olan insansız su altı aracı, belirli bir mesafeden ve belirli bir derinlikte torpido fırlatabilme, robot kollarıyla nesneleri taşıyabilme ve renkleri ayırt edebilme gibi çeşitli özellikleri bünyesinde barındırıyor. Hazırlanmakta olan araç; aynı zamanda su altı hidrografik ve oşinografik araştırmaları, petrol endüstrisi, su altında maden çıkarılması ve savunma sanayii gibi birçok askeri ve sivil alanda çalışabilecek şekilde tasarlanıyor.

Ekiple çalışma kültürü başarı getiriyor

Türkiye’de düzenlenen uzaktan kumandalı yarışmalarda geçtiğimiz iki senede de birincilik elde eden takım, projelerini daha pratik ve hızlı yürütebilmek adına üyelerinin ilgi alanları ve başarılarına göre 4 alt ekibe ayrılıyor. Mekanik ve elektronik ekiplerinin tamamladığı prototip araç için, yazılım ekibi kodlama üzerine çalışırken organizasyon ekibi de halkla ilişkiler çalışmalarını ve sponsorluk görüşmelerini yürütüyor.Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi