İTÜ’nün Proje Takımları Ayazağa Kampüsünde Buluştu

Eki 31, 2019, 10:31
İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) mühendislik bölümlerinden öğrencilerinin yer aldığı 15 öğrenci takımı, Proje Takımları Tanıtım Günü'nde bir araya geldi. Bu yıl ilk kez düzenlenen etkinlikte Uluslararası yarışmalarda Ülkemizi başarı ile temsil eden takımlarımız projelerini sergiledi.

itu-proje-takimlari-2019  (8)

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin farklı mühendislik bölümlerinden öğrencilerinin oluşturduğu proje takımları 30 Kasım 2019 Çarşamba günü İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde bir araya geldi.

itu-proje-takimlari-2019  (1)

İTÜ’lü takımlar buluşması mottosuyla bu yıl ilk kez düzenlenen etkinlikte, buluşan öğrenci takımları, otonom araçlar, insansız hava araçları, model uydular, roket tasarımları, rov ve rover araçlar, güneş ve hidrojen enerjili araçlar ve deniz araçları projelerini sergiledi.

itu-proje-takimlari-2019  (5)

Takımlar son teknoloji çalışmalarını sergiledi

Etkinlikte, 2020 yılı yarışları için son hazırlıklarını yapan takımlar, yarışma öncesi birbirleriyle deneyimlerini paylaştı. Araçların sürüş gösterisi yaptığı etkinlikte, öğrenci takımlarının son teknolojik çalışmaları ilk kez sergilendi.

itu-proje-takimlari-2019  (2)

İTÜ AUV Takımı, İTÜ Deniz Bisikleti Takımı, Fabbees Dijital Fabrikasyon Takımı, Facilis Otomobil Takımı, ITUASTeam, İTÜ Racing, İTÜ Rover Takımı, İTÜNOM, İTÜ Rov, İTÜ GAE, İTÜ APİS, ITU Hydros Takımı, İTÜ Albatros, İTÜ Robotik Arama Kurtarma Ekibi ve İTÜ Lagari Roket Takımı etkinlikte yer aldı.

itu-proje-takimlari-2019  (4)

İTÜ Uzay Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve etkinlik sorumlusu Bahadır Onur Güdürü, Proje Takımları Tanıtım Günü`nün ilk defa düzenlendiğini söyledi. İTÜ`de proje takımlarının 20 yıl önce oluşturulmaya başladığını ve gelişmiş bir proje takım kültürüne sahip olduğunu ifade eden Güdürü, 19 aktif proje takımları olduğunu, bir takımda 30 öğrenciye yakım aktif çalışan bulunduğunu aktardı.

itu-proje-takimlari-2019  (6)

“Yerli ve milli üretimler yapıyoruz”


Takımları finansmanını ve yönetimini sağlayarak araçlarını tasarladıklarını ve ürettikleri araçlarla Türkiye`yi uluslararası yarışmalarda temsil ettiklerini belirten Güdürü, "Takımlarımız yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda liderliğe oynuyor. Takımlarımız otonom teknolojiler ve elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşıyor. İnsansız kara ve hava araçlarımız ile su altı araçlarımız var. Birçok araca otonom teknolojiler geliştirmeye ve modern devre kartları tasarlamaya uğraşıyoruz. Takımlarımız elektronik ihtiyaçlarını kendileri tasarlıyor ve üretiyor. Yazılım ihtiyaçlarını kendileri gideriyor. Mekanik tasarımını ve üretimlerini gerçekleştiriyor. Proje takımlarımız tek başına küçük bir mühendislik firması." Güdürü, üretilen projelerin yerli ve milli olduğuna dikkati çekerek, "Bu projelerde mekanik tasarım tamamen yerli ve burada üretiliyor. Elektronik devre kartlarını burada tasarlanıyor, üretiliyor ve diziliyor. Yazılımlar tasarlanıyor. Bunların hepsinin birleşmesinden oluşan bu araçlarımız da tamamen yerli imkanlarla üretiliyor." diye konuştu.

itu-proje-takimlari-2019  (3)

itu-proje-takimlari-2019  (7)

Haber ve Fotoğraf: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi