2013-2014 AKADEMİK YILI TOPLU MEZUNİYET TÖRENİ

May 26, 2014, 17:33

Sevgili İTÜ Öğrencileri,

Üniversitemizin 2013-2014 Akademik Yılı Toplu Mezuniyet Törenine ilişkin, bir süredir devam eden karar alma süreci söz konusudur. Bu sürecin işletilmesindeki amacımız; fikirlerinizin, önerilerinizin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda en olumlu sonuca ulaşılmasıdır.

Katılımcı sayısı yüksek organizasyonlarda, İTÜ Stadyumunun güvenliğinin sağlanmasındaki handikaplar ve fiziki kapasitenin yetersizliği nedeniyle, toplu mezuniyet töreni yerine fakülte törenleri yapılması yönünde karar alınmış ancak bunun öğrencilerimizce benimsenmediği görülmüştür. İTÜ Öğrenci Konseyi tarafından öğrencilerimizin görüşleri ve önerileri Rektörlüğümüze aktarılmış, temsilcilerle yapılan birçok görüşme ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur. Gelinen noktada; İTÜ Stadyumunun toplu mezuniyet töreni yapılmasına uygun olmayışı yakın vadede değişemez bir gerçektir. Ancak öğrencilerimizin toplu mezuniyet töreni için ısrarlı isteklerine de yüz çevirmemiz mümkün değildir. Bu isteği karşılayabilmek adına, toplu mezuniyet töreni yapılabilecek alternatif yer arayışına girilmiştir. Üniversitemizin önceliği, öğrencilerimizin ve mezuniyet töreninde konuğumuz olacak ailelerinin, güveni ve konforudur. Bu önceliklerden taviz vermeksizin, sağladığı olanaklar ve fiziki kapasitesi itibariyle uygun olan tüm mekanlar ile görüşülmüştür. Yapılan araştırma ve görüşmeler neticesinde, toplu mezuniyet törenimizin 20 Temmuz 2014 Pazar günü Ülker Sports Arena'da gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. İTÜ Stadyumunun oturma kapasitesi 6 bin kişi olup, Ülker Arena'nın kapasitesi 15 bin kişidir. Mezun olacak öğrencilerimiz, aileleri ve üniversitemiz mensuplarıyla birlikte toplu törene katılacak kişi sayısı 13 bin – 14 bin arasında öngörülmektedir.

Değerli Öğrencilerimiz ve Mensuplarımız,

İTÜ adına ve sevgili öğrencilerimizin bu özel gününe yakışır seçkin bir tören düzenlenecek, teknolojinin sağladığı olanaklarla unutulmayacak güzellikte bir organizasyona imza atılacaktır. Bu amaçla, İTÜ Rektörlüğü başta olmak üzere ilgili tüm birimlerin üzerine düşeni layıkıyla yapacağının bilinmesini isteriz.

Üniversitemiz mezuniyet törenlerinin gelecek yıllarda yine İTÜ Stadyumunda yapılması için ise gerekli çalışmalar yakın vadede başlatılacaktır. Stadyum kapasitemizin artırılması ve fiziki olanaklarının iyileştirilmesi için yapılacak yenileme çalışmasının tamamlanışıyla birlikte, mezuniyet törenimiz tekrar stadyumumuzda düzenlenmeye başlanacaktır.

İTÜ Rektörlüğü olarak, temel bakış açımızı öğrencilerimize her anlamda iyi olanaklar sunmak ve onları mutlu etmek üzerine kuruyoruz. Bu kapsamda mezuniyet törenine ilişkin üniversitemiz yetkili organlarınca alınan ve gerekçeleri daha önce ilan edilen toplu mezuniyet töreni yapılamaması kararından vazgeçilmiş, öğrencilerimizin üniversitelerinden güzel anılarla ayrılması amaçlanmıştır. Karşılıklı anlayış ve iyi niyet çerçevesinde yürüttüğümüz bu süreçte, İTÜ yönetimi ile fikir alışverişinde bulunan ve sağlıklı iletişim kuran tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Alacağınız İTÜ diplomasıyla adım atacağınız ayrıcalıklı geleceğe sizleri güvenle uğurluyor, her birinizin başarısıyla gurur duyuyoruz.

İTÜ Rektörlüğü