26.03.2014'te MED Binasında Yapılan Protestoya İlişkin Açıklama

Mar 27, 2014, 18:09
26 Mart 2014 günü Ayazağa Yerleşkesi – Merkezi Derslik (MED) binasında protesto yapan bir grup, bilimin merkezi İTÜ’ye yakışmayan bir tablo çizerek, öğrencilerimizin eğitim alma hakkını gasp etmiştir. Ders yapılan sınıflara girilerek, bina içinde gürültü yapılarak ve kantindeki sandalyeler toplanarak; ders işlenmesi ve öğrencilerimizin ders çalışması engellenmek istenmiştir. Gerek öğrencilerimiz gerekse öğretim üyelerimizden yaşanan durumun kendilerini mağdur ettiğine dair çok sayıda şikâyet alınmış ve aynı mağduriyetin tekrar yaşanmaması özellikle talep edilmiştir.

İTÜ fikirlerin özgürce savunulabildiği bir üniversite olup, -başka bir kimseye zarar verilmediği, kişisel hakaret ya da saldırıda bulunulmadığı sürece- düşünceleri ifade etme hakkına saygı gösterilmektedir. Bu demokrasi kültürünün ve özgür üniversite anlayışının en doğal sonucudur. Ancak sınav döneminde olan öğrencilerimizin, büyük emek vererek sürdürdükleri eğitimlerine verilecek en hafif zararın dahi anlayışla karşılanması mümkün değildir. İTÜ, akademik kalitesiyle 241. yılına ulaşmış, önceliği bilim üretmek ve iyi öğrenci yetiştirmek olan bir kurumdur. Kurumumuzun varlığının asli nedeni olan eğitim, öğretim, araştırma ve üretme faaliyetlerini zedeleyecek her türlü davranış, öncelikle öğrencilerimize sonrasında da onlara emek veren ailelerine ve akademisyenlerimize yapılmış haksızlıktır.

26.03.2014 tarihinde MED binasında yapılan gösteri nedeniyle ders işleyemeyen, ders çalışamayan, motivasyonu bozulan tüm öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin gösterdiği sağduyuya teşekkür ederiz. Bundan sonra, herhangi bir biçimde, İTÜ’lülerin eğitim hakkını engelleme girişiminde bulunacak kişi/kişilere anlayış gösterilmeyecek ve ilgili herkes hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Tüm öğrencilerimize, derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz.

İTÜ Rektörlüğü