TAŞKIŞLA YEMEKHANESİNDE TUTULAN TUTANAK HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Ara 26, 2014, 17:41
Taşkışla Yemekhanesinde görev yapan İhsan Zavar hakkında tutulan tutanaktaki bilgi eksikliğinin yanlış anlaşılmalara neden olduğu üzüntüyle görülmüştür.

Mutfak personelinin görev yaptığı kıyafet ile yemekhane dışında bulunması ve hayvan beslemesi herkesçe malum olunduğu üzere sağlık ve hijyen kurallarına aykırıdır. Aynı personel daha önce bu konuda sözlü olarak uyarılmış ve sakıncaları konusunda bilgilendirilmiştir. Fakat aynı davranışı tekrarlamış ve düzenli yapılan denetimler gereği hakkında tutanak tutulması zorunluluğu doğmuştur. Görevli gıda teknikeri tarafından yapılan yazılı uyarı kedilerin beslenmesine ilişkin değil mutfak hijyeni ve insan sağlığına ilişkin olup, başka hiçbir gaye taşınması mümkün değildir. 

Kampüs doğasına ve canlılarına sahip çıkma konusunda her zaman örnek olan, kampüs köpekleri için özel çalışma grubu oluşturan ve hayvanlara karşı duyarlılığı bilinen üniversitemizin, hayvan sevgisi ve beslenmesini engelleyecek bir anlayışa sahip olması düşünülemez. Sadece kampüsteki hayvanlarla ilgilenmesi için bir veteriner görevlendirilmiş, kampüsteki köpek varlığının envanterinin çıkarılması ve sağlığının takibi için özel proje grubu kurulmuştur. Hayvan sevgisi ve korunmasına ilişkin duyarlılığı içselleştiren İTÜ’nün, eksik tutulan bir tutanak nedeniyle hak etmediği yorumlarla yargılanması üzüntü vericidir.

Konunun doğru bilgilendirme ışığında sağduyu ile değerlendirilmesini dileriz.

Saygılarımızla

İTÜ Rektörlüğü