REKTÖRÜMÜZÜN AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİ KONUŞMASI

Eyl 9, 2014, 12:25

Sayın Konuklar,

Değerli Akademisyenlerimiz ve İdari Personelimiz,

Sevgili Öğrencilerim,

Gerçek anlamda bir bilim çınarı olan üniversitemizde, bir akademik yıl daha başlıyor. Yeni akademik yıla “merhaba” demenin heyecanını ve kıvancını, en iyi akademisyenler bilir. Ben de bir akademisyen olarak bu heyecanı sizlerle paylaşmaktan duyduğum mutluluğu belirterek başlamak isterim. Hepiniz, 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Törenimize hoş geldiniz.

Kıymetli İTÜ Ailesi,

“Sadece bir iyi vardır; bilgi, sadece bir kötü vardır; cehalet” der Sokrat. Bilginin yüceliği, ona ulaşmak için harcanan çabada ve daha da önemlisi onu yaymak için gösterilen emektedir. Bilim insanlarının, dünyanın en değerli işini yapması da bundandır. Yaşamınızı bilimsel çalışmalara, öğrenmeye ve öğretmeye adamış neferler olarak, hepinizin elinde hiç sönmeyen bir meşale var. İTÜ'nün 241 yıldır dünyaya yaydığı bilim ışığı, kendini İTÜ'ye ve bilime adamış akademisyenlerin ışığının birleşimidir. Bilim insanları her zaman güçlüdür. Gücünü; bilginin sonsuzluğundan, öğretme aşkından ve merakın tükenmezliğinden alır. Yeni bir akademik yıla başlarken, bugüne kadar yetişmesine emek verdiğiniz tüm İTÜ'lüler ve yaptığınız tüm kıymetli çalışmalar için şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Üniversitenize hoş geldiniz. Çok çalıştınız, emek verdiniz ve sonunda hayalini kurduğunuz yerdesiniz. İTÜ çatısı altında olmanın size sağladığı ayrıcalığı, gün geçtikçe daha iyi anlayacak, bir ömür taşıyacağınız gurura eriştiğinizi fark edeceksiniz. Siz dünyanın en seçkin üniversitelerinden birinin parçası oldunuz. Hepinizi kutluyor, başarılı bir öğrencilik yaşamı diliyorum.

Üniversitemizin Kıymetli İdari Personeli,

Her kademede yürüttüğünüz özverili çalışmalar ve emeklerinize teşekkürü borç bilirim. Sizler bu büyük yapıda her çarkın doğru işlemesini sağlayan çalışmalarınızda, üniversitemizin başarısında her zaman pay sahibisiniz. Yeni akademik yıla başlarken, hepinize verimli ve başarılı bir çalışma dönemi diliyorum.

Değerli İTÜ Ailesi,

Gelecek için çalışmak bir İTÜ geleneğidir. Biz İTÜ'lüler sadece bugünü yaşayan değil, yarını düşünen ve iz bırakmayı alışkanlık edinen bir ekolüz. Bunu öğrencilerimizde, mezunlarımızda, akademisyenlerimizde görürüz. İTÜ'nün içinden gelen bir İTÜ yönetimi olarak bizim de farklısını düşünmemiz söz konusu olamazdı. Amacımız; kötü gidene göz yummak değil, düzeltmek için gerekirse cesurca kararlar almak. Amacımız; iyi yapılanı olduğu yerde bırakmak ya da bozmak değil daha iyiye götürmek için emek harcamak. Akademik ve bilimsel gelişimden öğrencilerimizin başarısına, daha yaşanabilir kampüslerden sizlerin daha mutlu ve verimli çalışacağı ortamlara kadar her aşamada elimizi taşın altına koymamız bundandır.

Bir İTÜ dünyası hayal edin...

Tam manasıyla bir araştırma üniversitesi...

7-24 yaşayan, kampüste zaman geçirmenin mecburiyet değil tercih olduğu bir üniversite...

Laboratuvarlarında, araştırma merkezlerinde gece-gündüz bilim üretilirken, her köşesinin sanatın renklerine boyandığı bir üniversite...

Dört bir yanında özgürce spor yapılabilen bir üniversite…

Geleceğin teknolojilerinin üretildiği bir üniversite...

Disiplinlerarası çalışma alışkanlığının kavrandığı ve başarılı sonuçlarının alındığı bir üniversite...

Ve öğrencilerinin, öğretim üyelerinin, çalışanlarının daha mutlu olduğu bir üniversite...

Biz böyle bir İTÜ dünyası için çalışıyor, yorulmayan enerjimizi İTÜ sevgisinden alıyoruz. Bu noktada bazı örnekleri sizlerle paylaşmak isterim:

Günümüzün ve geleceğin en önemli konusu enerji. İTÜ'nün enerji konusundaki çalışmalarda lokomotif rol üstlenmesini, geleceğin enerji çözümlerini ve teknolojilerini üretmesini hedefliyoruz. Bu amaçla ülkemizin ilk Enerji Teknokentini kurduk.

Teknokentlerin verimli çalışabilmesinin yolu ait olduğu üniversitenin parçalarıyla bütünleşmesidir. Aksi halde teknokent firmaları birçok avantajdan yararlanarak kendilerini geliştirir, teknokent ismi de kağıt üzerinde üniversiteye ait olur. Böylesi plastikleştirilmiş bir teknokent anlayışının yerine, somut verilere dayalı bir üniversite-sanayi işbirliği modelinin izinden gitmemiz gerekir. İşte bu amaçla, Türkiye'de ilk kez İTÜ ARI Teknokentte puanlama sistemi uygulamaya geçirildi. Sizlerle ürettikleri projelerden, öğrencilerimizle yaptıkları işbirliklerine kadar her aşamayı inceliyor, üniversitemize ve ülkemize kazandırılan artı değerleri reel verilerle ortaya koyuyor, işbirliğimizi bu veriler ışığında şekillendiriyoruz.

İTÜ bir araştırma üniversitesi. Öğrencilerimizi bu bakışla yetiştiriyoruz. Ancak bu çatı altında öğrendiklerini insanlık yararına teknolojilere dönüştürebilmelerinin, öncü kimlikler kazanmalarının yolunun girişimcilik algısı ve becerisi edinmelerinden geçtiğini biliyoruz. Öğrencilerimiz İTÜ'de bir girişimcilik ekosisteminin parçası oluyor. Bunu tamamlayan en önemli adımlardan biri olarak İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi - GİNOVA faaliyete geçti. Öğrencilerimiz İTÜ'lü oldukları anda GİNOVA ile tanışarak girişimciliğin ne olduğunu öğrenecek, İTÜ Çekirdek ile uygulanabilir fikirler üretecek ve projelerinin ulaştığı başarıyla ARI Teknokentin parçası olabilecek. 

İTÜ'lüler iyi bilir ki İTÜ geleneği sporculuk geleneğidir. Sporun her yaşta yaşamın vazgeçilmez parçası olması için spor kulüplerimizin çalışmalarını çok önemsiyor, gereken desteği vermek için çalışıyoruz. Bu çabanın karşılığını da çok önemli başarılarla alıyoruz. Bu yıl Amerikan Futbolu ve Satrançta Türkiye Şampiyonluğu üniversitemizin oldu. Yine 2014’te kendo, yelken, eskrim ve kanoda kupalar kazandık. Hepsiyle gurur duyuyoruz ve inanıyoruz ki yeni akademik yıl, göğsümüzü kabartacak nice kupalar getirecek. Sadece spor kulüplerinin değil tüm İTÜ ailesinin sporla iç içe olması hedefimiz. Bu nedenle tesislerimizi onarıyor ve kampüsümüze yeni spor mekânları kazandırıyoruz. Kampüse çıktığınızda spor yapan daha çok İTÜ’lü gördüğünüze eminim.

Öğrencilerimizin üniversitemizde edindiği akademik donanımı, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda ortaya koymaları da bizim için önemli. Bu nedenle meslek yarışmalarını, teknoloji geliştirmeye yönelik etkinlikleri çok önemsiyoruz. Model Uydu Takımımızın dünya birinciliği, güneş arabası takımımızın 18. kupasını alarak Türkiye’nin en fazla kupaya sahip güneş arabası ekibi olması, TÜBİTAK Lisans Bitirme Projeleri Yarışmasında birinciliği öğrencimizin alması yakın zamanda bizleri gururlandıran gelişmelerden bazıları oldu…

Teknik üniversitelerin sanata uzak olduğu algısı ne yazık ki bir sorun. Hem bu algıyı kırmak hem de İTÜ’yü sanatla bütünleşen bir teknik üniversite yapmak gayesindeyiz. Bunun için kısa süre önce iki önemli adım attık. Bunlardan ilki Rektörlük Sanat Galerisini açmak oldu. Artık üniversitemizin her ay başka bir sergiye ev sahipliği yapan ve İTÜ dışından sanatseverleri de ağırlayan bir galerisi var. Geçtiğimiz akademik yılın ikinci yarısında hayata geçti ve birbirinden önemli 5 sergi açıldı. Yaz döneminde verdiğimiz kısa aranın ardından 18 Eylül’de yağlıboya sergisi ile yeni dönemi açıyoruz. Üstelik galerimiz bu kez yabancı bir sanatçıyı ağırlıyor. Diğer adımımız ise İTÜ Sanat Günlerini başlatmak oldu. Geçen akademik yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz organizasyonumuzun, markalaşma yolunda ilerlemesini ve sanat çevrelerince yakından izlenen bir içeriğe sahip olmasını amaçlıyoruz.

Değerli Çalışma Arkadaşlarım ve Sevgili Öğrencilerim,

Teknik Üniversitede yeni bir akademik yıl daha başlıyor. Yoğun dersler, sınav stresi, etkinlikler arasında koşuşturma ile geçecek yeni bir yıla daha birlikte merhaba diyoruz. Teknik üniversiteliler olarak hepimiz birbirimizden güç almalı, birbirimizin rehberi olmalıyız. Her konudaki fikirlerinizi, önerilerinizi lütfen yönetimle paylaşın. Bizim sizlerle paylaştığımız yenilikleri takip edin. Her şeyin temelinde sağlıklı iletişim yatıyor. Bu konuda yaşadığımız zaaflar varsa beraber aşmayı ve hepimizin mutlu bir İTÜ dünyasında yaşamasını amaçlıyoruz. Desteğinizi ve işbirliğinizi çok önemsiyor, geri bildirimleriniz sayesinde heyecanımızı tazeliyoruz. Her gün yeniden tazelenen bu heyecan ile başladığımız yeni dönemin, üniversitemize güzel günler getirmesini temenni ediyorum. Siz değerli öğretim üyelerine ve sevgili öğrencilerime başarılar diliyor, hepinizi içten sevgi ve saygıyla selamlıyorum.