İTÜ MİAM Bestecilik Ödülünün Sahibi Fati Fehmiju

Ara 24, 2018, 12:10
2018 İTÜ MİAM Bestecilik Ödülü’nü bu yıl Fati Fehmiju kazandı. Sanatçının hazırladığı kanun konçertosu, geçen yıl aramızdan ayrılan İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (İTÜ MİAM) Direktörü, müzikolog ve kanun sanatçısı Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’na ithaf edildi.

Bestecilik_Odulu_2018_ (1)

Uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren Fati Fehmiju ve bestesi, 23 adayın arasından sıyrılarak bu ödüle hak kazandı. Fehmiju ödülünü, bu yıl Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu anısına 17 Aralık’ta düzenlenen gecede, MİAM Müdürü Doç. Dr. Yelda Özgen Öztürk’ün elinden aldı. Sanatçının ödüle değer görülen konçertosu, kanun ve oda orkestrası eşliğinde dinleyicilerle buluştu.

Türk vatandaşı veya Türkiye'de müzik eğitimi almış veya almakta olan tüm bestecilerin başvurusuna açık olan ve yaş şartı aranmayan ödüle adaylar, İTÜ MİAM internet adresi üzerinden, iki özgün esere ait partisyonları ve bu eserlere ait midi veya canlı kayıtlarla başvurdular.

Bestecilik_Odulu_2018_ (2)

Mevlâna’nın sözleri konçertoya dönüştü

Fehmiju’nun solo kanun, yaylılar ve elektronikler için bestelediği Xeno Konçerto adlı eserin dünya prömiyeri de aynı gece gerçekleşti. Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, ilkler bununla da sınırlı kalmadı. Dünyaca ünlü besteci Kamran İnce’nin Mevlâna Celâleddin Rumî’nin şiir ve sözlerine yer verdiği Meditation and Gratitude adlı eserinin Türkiye’deki, besteci Brandon Goff’un yine Mevlâna’nın şiir ve sözlerine yer verdiği Bunun Gibi (Like This) adlı eserinin ise dünyadaki ilk performansları da bu anlamlı gecede sergilendi. Kamran İnce’nin yönettiği konsere kanunî Safinaz Rizeli ile soprano Juliana Snapper solist olarak katıldı. Notalara dökülen eserler, MİAM İstanbul Modern Müzik Topluluğu tarafından icrâ edildi.

Bestecilik_Odulu_2018_ (3)

Törenin konuşmacıları ise İTÜ MİAM Müdürü Doç. Dr. Yelda Özgen Öztürk ile İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Sinan Turan oldu.


Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi