Sanatseverler Yeniden Sanatkule’de Buluşuyor

Nis 19, 2019, 15:20
İTÜ Güzel Sanatlar Bölümümüz tarafından bu sene ikincisi gerçekleştirilen Sanatkule Etkinlikleri-2 Taşkışla Yerleşkemizde başladı. Sanatla bütünleşen teknik üniversite kimliğini güçlendirmeyi her geçen gün sürdüren üniversitemiz bu yıl da dopdolu içeriğiyle sanatseverleri ağırlıyor.

sanatkule-2019 (4)

İTÜ Güzel Sanatlar Bölümümüz tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen "Sanatkule Etkinlikleri - 2 " 15 Nisan saat 17.00’de GSB Başkanı Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu'nun açılış konuşmasıyla ve Bulutsuzluk Özlemi'nin ritm gitaristi, söz yazarı bestecisi ve solisti Mimar Nejat Yavaşoğulları'nın söyleşisi ve mini konser performansı ile başladı. 17 Mayıs'a kadar devam edecek etkinlik kapsamında, bölüm öğretim elemanları ve öğrencilerinin sergi, sunum, gösterim ve performanslarına Taşkışla Güzel Sanatlar Holü ve Kulesi, Üç bin beş yüzler Holü ve Ortabahçe ev sahipliği yapacak.

sanatkule-2019 (2)

“Sanatkule’yi gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz.”

İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu açılıştaki konuşmasında Sanatkule etkinliklerini gelenekselleştirmeyi istediklerini belirterek şunları söyledi: “İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü olarak, öğrencilerimizin ve hocalarımızın yıl içinde yaptıkları çalışmaları sanatseverlerle buluşturma düşüncesiyle yola çıkmıştık. Taşkışla binasındaki 4 kuleden birinde bulunan Güzel Sanatlar Bölümü koridorlarında etkinliğimizi bu yıl ikinci kez gerçekleştiriyoruz. Sanatkule etkinliklerini gelenekselleştirmek istiyoruz. Kurumsal kabiliyetlerimiz ölçüsünde her etkinlik daha fazla değişecek, genişleyecek ve İTÜ’nün akademik kültürüyle ve öğrencisiyle bütünleşecek. Bizim bütün amaç ve niyetimiz budur. Güzel Sanatlar Bölümü’nün bilim, sanat ve teknolojiyi birlikte düşünebilen ve çağın çok yönlü dinamiklerini kavrayan, yenilikçi, toplumsal hayata katkı sunan öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediğini aktaran Doç. Dr. Haşlakoğlu, “Bizim görevimiz özellikle mühendislik öğrencilerimize ve mezun olacak mühendislerimize sanat ve tasarım alanında hobinin ötesinde doğrudan doğruya bilgi ve beceri kazandırmak. Bununla birlikte kazanılan becerilerin ve yetkinliğin bir etkinlikle kendisini ifade etmesi, çıktısını göstermesi gerekiyor. Sanatkule etkinliğimiz de bu çalışmaların somut çıktılarının gösterildiği bir etkinliğimiz. Sanat alanında üreten akademisyenlerle öğrencilerimiz aynı etkinlikte buluştu. Etkinlik kapsamında öğrencilerimizin ve öğretim görevlilerimizin eserlerini, sergi, sunum, gösterim ve performanslarını izleyebilirsiniz.” diye konuştu.

sanatkule-2019 (8)

İstanbul, Kent ve Müzik

Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünden mezunu, Türk Rock Grubu Bulutsuzluk Özlemi'nde beste ve güfte yazarlığının yanında solist olarak da görev alan Nejat Yavaşoğulları ile İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Elemanı Kubilay Önal “İstanbul, Kent ve Müzik başlıklı söyleşide bir araya geldi. Sanatsal bağlam üzerinden mekânsal ilişki, 1950’ler ve 1960’lar sonrası İstanbul üzerine konuşmalar yapıldı.

Mimar Nejat Yavaşoğulları, söyleşide İstanbul’un 1960’lı yıllardan başlayan değişim süreci ve müzikle kurduğu ilişki, Anadoluhisarı, Haydarpaşa Lisesi ve akademiye giden serüveni kendi penceresinden anlattı.

Nejat Yavaşoğulları, müzikle, mekân arasındaki ilişki bağlamında şunları söyledi. “Kentle olan insanın ilişkisine, insanda dile gelen kent de diyebiliriz. Aklıma sesler geldi; vapur sesi, gemi sesi, martı sesleri, arada gıdaklayan bir tavuk… Evimiz ahşaptı, büyük tankerler geçerken pencerelerimiz sallanırdı. Deniz çok önemliydi. Deniz o kadar çok bizim hayatımızın içindeydi ki mesela biz 9.15 vapuruna binerdik. Kandilli, Bebek, Beşiktaş, Eminönü bunun adı İstanbul’a inmekti. İstanbul’da oturuyoruz ama İstanbul denen bir yer var mesela ‘Hadi İstanbul’a gidelim.’ denildiğinde Galata Köprüsü’nün diğer tarafına geçilecek. Eminönü tarafına giderken İstanbul’a gidiliyordu.”

sanatkule-2019 (3)

İlk Bestem

Anadolu Hisarında mahallemizde huysuz bir balıkçı vardı. Mırıka isminde bir sandalı vardı. Doğduğum köyde bir adam yaşardı / Balıkçılık yapardı / Sadece üç dostu vardı / Deniz, balık ve martı… İlk bestem diyebilirim. Yakın çevremde gördüğüm bir şeyi şarkı konusu olarak seçmişim. Aslında benim şarkılarıma, İstanbul yansımış. Mesela Eminönü’ndeki PTT Binası’nın yanında yaptığım şarkı “Buluşma Noktası”.

“Sanat kimliğinizi yüceltir.”

Söyleşide, Nazım Hikmetin “Bu Dünyadan Nazım Geçti” isimli kitabını öğrencilere okumalarını tavsiye eden Yavaşoğulları, “Sizler birçoğunuz mühendislikte okuyorsunuz, mimarlıkta okuyanların zaten sanatla iç içe olması gerekiyor. Tanıdığım birçok mühendis, doktor ve yükseköğrenim yapmış başka meslekte insanlar var sanatla çok iç içe. Yani sanat, sizin ne kadar damarlarınızdan girerse size daha yüce kişilik, kimlik kazandıran bir hal alır. Entellektüel olun. Ressamların kim olduklarını bilin. Hangi izimler yaşandı sanatta, romantik çağ ne, barok nedir, mühendisinde bunları bilmesi iyi olur.” diye konuştu.

“Öğrencilerin yıl içindeki çalışmaları sergileniyor.”

İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Aynur Karakaş Karaağaç da sergide yer alan öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgiler verdi: “Bu sene Sanatkule etkinliğinin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Sergide, hem öğrencilerimiz hem de öğretim elemanlarımızın yıl içinde yaptıkları çalışmaları sanatseverlerin beğenisine sunduk. 500’e yakın öğrencimizin çalışması bu sergimizde yer alıyor. Atölye çalışmalarından seçki yaptık. Önümüzdeki yıllarda seçkilerimizi daha da çeşitlendirmek istiyoruz. Serginin dışında söyleşiler var, performanslar var. Sanatla iç içe olma adına herkesin katılımını bekliyoruz.”

sanatkule-2019 (7)

“Mühendislere sanatsal bakış açısı kazandırıyoruz.”

İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Ferhan Gözgü Çelik ise öğrencilerin çalışmalarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Öğrencilerimiz 14 haftalık dersten sonra yaptıkları işleri bizden istiyorlar. Biz de onlara ‘Bunları size veremeyiz, sergileyeceğiz.’ dediğimizde hem üzülüyor, hem seviniyorlar. Biz derslerimizde öğrencilerimize bakmakla görmek fiili arasındaki farkı öğretiyoruz. Çevresinde ne olup bitiyor bunun matematiği doğada zaten var. Onu iki boyutlu yüzeye, mesela desen dersinde aktarma konusunda bir sorun yaşamıyoruz. Çaba gösteren her öğrenci çok başarılı oluyor. Özellikle desen konusunda kağıt ve kalemden başka bir araca ihtiyacımız yok. Ama öğrencimiz bunu ilerletirse bilişim alanında, grafik alanında da bu becerisini teknolojiye taşıyabilir. Alt yapısı iyi olduğu için o konuda sonuçlarını daha iyi alacaktır. Keza seramik. Kimyası var bu işin. Hedef aslında bu ara kesiti yakalamak.”

sanatkule-2019 (6)

Sergi 17 Mayıs’a kadar açık

İTÜ’lü akademisyenlerin ve öğrencilerin çalışmalarından oluşan sergi, gösterim ve performanslar 17 Mayıs 2019 Cuma gününe kadar sanatseverlerle buluşacak. Güzel Sanatlar Bölümü’nün yer aldığı kulede bir ay sürecek etkinlikler, ziyaretçileri kısa bir sanat yolculuğuna çıkaracak. Etkinlik kapsamında moda tasarımından resme, seramikten gravüre, fotoğraftan desene, konserlerden tiyatro gösterimine kadar pek çok etkinlik bulunuyor.

sanatkule-2019 (1)

Sergide eserleri yer alan isimler

Ahmet Keskin (Fotoğraf) / Aylin Akarvardar (Moda Tasarımı), Aynur Karakaş Karaağaç (Seramik) / Başak Avcı (Resim) / Desen Halıçınarlı (Gravür) / Ferhan Gözgü Çelik (Resim) / Güngör Güner (Seramik) / Korkut İlhan (Fotoğraf) /Mehmet Güler (Resim) / Meliha Sözeri (Heykel) / Oğuz Haşlakoğlu (Resim) / Selçuk Fergökçe (Resim) / Tülay Ekler (Heykel)

sanatkule-2019 (5)

Söyleşiler

Öğr. Gör. Dr. Aslıhan Erkmen Birkandan “Rönesans Sanatında Semboller, Teknoloji ve Bilim, Genç Hans Holben’in ‘Elçiler’ tablosu üzerinden bir analiz”, Prof. Dr. Güngör Güner “Çömlekçi Tezgahından CNC Tezgahına” ve “Seramik olgusu ile Kavramsal Sanat ama Nasıl ve Ne Zaman”, Öğr. Gör. Dr. Çiğdem Özkan Aygün “Türk Gravür Tarihinde Kayıp Bir Dönem 1913 -1921 Gravür Hocası Seyit Mehmet Baki” başlıklı söyleyişiler ve Doç. Dr. Yüksel Demir söyleşisi gerçekleştirecek.

Etkinlik kapsamında tiyatro, performanslar ve atölye çalışmaları da yer alıyor.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi