22 Ara 2020

Kamerunlu Öğrencimize En İyi Proje Ödülü

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Bölümü yüksek lisans öğrencimiz Beltus Nkwawir, Wiysobunri 2020 Uluslararası Öğrenci Akademisi Ödülü’ne değer görüldü.

News: İTÜ Media and Communication Office

İTÜ Bilişim Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans yapan Kamerunlu öğrencimiz Beltus Nkwawir Wiysobunri’nin “X Işını Görüntülerinde Covid-19’un Otomatik Tanılanması için Bir Topluluk Derin Öğrenme Sistemi” başlıklı projesi 2020 Uluslararası Öğrenciler Proje Yarışmasında, fen bilimleri kategorisinde en iyi proje seçildi.

Her yıl binlerce uluslararası öğrenciye mali destek sağlanmasından ve öğrencilerin Türkiye’deki çeşitli üniversitelere yerleştirilmesinden sorumlu olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye’de bulunan tüm uluslararası öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın bu yılki ana konusu “Pandemi Sonrası Dünya” olarak belirlendi. Yarışmada ayrıca “YTB’nin 10. Yılı” özel konusu da yer aldı.

İTÜ Bilişim Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi olan Beltus, “X Işını Görüntülerinde Covid-19’un Otomatik Tanılanması için Bir Topluluk Derin Öğrenme Sistemi” başlıklı projesiyle yarışmaya katıldı. Beltus’un İTÜ öğretim üyelerinden Dr. Hamza Salih Erden ve Doç. Dr. Behçet Uğur Töreyin’in danışmanlığında yürüttüğü çalışma, fen bilimleri kategorisinde en iyi proje seçildi.

Ödülle ilgili değerlendirme yapan Beltus, “Hayatımda böyle bir ödül kazanabileceğime hiç inanmazdım, çünkü yeteneklerime güvenmiyordum ve böyle ödül kazanacak bir araştırma projesi oluşturabilecek bilgiye sahip değildim; fakat İstanbul Teknik Üniversitesi’ne kayıt olduktan sonra dünya çapında hocalarla karşılaşma şansına sahip oldum. Özellikle de bendeki potansiyeli gören, beni destekleyen ve günden güne yapabileceğimin en iyisini ortaya koymam için beni teşvik eden danışmanlarım Dr. Hamza Salih Erden ve Doç. Dr. Behçet Uğur Töreyin ile İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na eğitimimi ve İstanbul’da bulunduğum süreyi unutulmaz kıldıkları için minnettarım,” dedi.